Regulace UT, TUV a solárního systému pro bytový dům v praxi. | Solární a fotovoltaické panely, sluneční kolektory a elektrárny, solární systémy - HQ Line


Návrh, projekt, instalace solárních systémů

Návrh, projekt,
instalace solárních systémů

Servis solárních systémů

Servis solárních systémů

Fotovoltaické systémy ostrovní fotovoltaické systémy

Fotovoltaické systémy
ostrovní fotovoltaické systémy

Termické solární systémy pro ohřev vody, bazénů a přitápění

Termické solární systémy
pro ohřev vody, bazénů a přitápění

Regulace UT, TUV a solárního systému pro bytový dům v praxi.

Na základě jednání s SVJ bytového domu v Praze, bylo nejprve řešeno zprovoznění solárního systému, který byl řadu měsíců nefunkční a od samého začátku špatně navržený s množstvím chyb. Viz. Foto1. ( solárKS1ní systém, byl asi 3 roky starý neměl v této podobě žádný přínos ani vliv na úsporu). Po přestavbě solárního systému a jeho zprovoznění (Foto2) je roční prokazatelná úspora v průměru 19.000.-Kč (ve spotřebě plynu).

Dalším krokem v úspoře na vytápění a ohřevu vody byla výměna regulace s regulačními prvky. Původní regulace neznámého původu zapojená "baj-očko" pracovala zcela náhodně, byla demontována a nahrazena CPU Siemens Simatic S7-1200 s příslušnými přídavnými moduly a dotykovým panelem KTP 400 Basic Color pro kontrolu a nastavování hodnot. Protože se jako vždy jedná o specifické řešení kotelny, tj. 2x plynový kotel, 2x zásobník TUV, Solární systém, byl program pro regulaci KN1vytvořen na míru.

Naprogramované funkce:

  • • solární systém pro ohřev TUV
  • • dohřev TUV kotly na plyn
  • • cirkulace TUV s nastavitelnými časovými okny
  • • přepínání zásobníků dle teplot
  • • řízení plynových kotlů v kaskádě

Před instalací regulace bylo dohodnuto se zástupci SVJ každodenní sledování spotřeby plynu, aby bylo možné udělat srovnání. Sledování ukázalo, že spotřeba plynu se pohybuje mezi 18 - 28 m3 / den bez ohledu na teplotní podmínky venkovního prostředí (původní regulace si žila vlastním životem).

Po instalaci regulace Siemens Simatic byla opět sbírána denní data. Současná výsledná hodnota je 3m3/den; pouze ohřev TUV a s přítápěním se dostáváme v přechodovém období na hodnotu 15m3/den komplet.panel

Pokud se na měření podíváme z pohledu obyvatel domu tak zjistíme: Bytový dům má 3 podlaží a 9 bytových jednotek. 1m3 plynu stojí 15 Kč, tzn. že spořeba je 45.-Kč pro ohřev TUV, což je pro jednu byt jednotku 5.-Kč / v průměru denně. S přitápěním 225.-Kč/den pro celý dům; což je 25.-/byt jednotka i s TUV. Původní regulace regulovala s průměrnou spotřebou 23m3/den což je 345.-/den Pokud budeme počítat jen úsporu v letních měsících a přechodovém období pro ohřev TUV což je zhruba 180 dní 345 - 45 = 54.000.- Kč a solární systém k tomu tak jsme na 73000.- oproti původnímu stavu ročně což je náš hrubý výpočet.

Po dalším roce provozu budeme informovat na našich stránkách www.hqline.com

Poznámka: v případě takto navržené regulace jsou na místě další parametry úspory a to je životnost s servis kotlů, čerpadel a regulačních prvků a jejich spotřeba el. energie. Což jsou další úspory, které nelze okamžitě vyčíslit. Celý článek ke stažení je ZDE.

OR

 

Další novinky »

Možnost platby za zboží a služby v kryptoměnách

1. 2. 2019

Od 1.1.2018 umožňujeme našim zákazníkům patby v kryptoměnách.

Servisní prohlídky

1. 1. 2019

Servisní prohlídky solárních systémů.

Spolupráce s ENVERO, z.s. pokračuje

28. 5. 2018

Naše spolupráce s neziskovou organizací pokračuje v i v roce 2018.

FVE s orientací panelů V-Z

9. 5. 2018

Orientace panelů u FVE východ - západ s měničem s jedním MPPT.

Nový ceník tepelných čerpadel Daikin

3. 4. 2017

Firma Daikin zveřejnila nový ceník TČ a klimatizací.

Naše spolupráce s Envero, z.s.

17. 8. 2016

Naše firma spolupracuje s neziskovou organizací Envero.

Navštivte náš eshop
Vstup pro partnery FVE ONLINE
Tel.: 777 227 657