Regulace UT, TUV a solárního systému pro bytový dům v praxi. | Solární a fotovoltaické panely, sluneční kolektory a elektrárny, solární systémy - HQ Line


Návrh, projekt, instalace solárních systémů

Návrh, projekt,
instalace solárních systémů

Termické solární systémy pro ohřev vody, bazénů a přitápění

Termické solární systémy
pro ohřev vody, bazénů a přitápění

Servis solárních systémů

Servis solárních systémů

Fotovoltaické systémy ostrovní fotovoltaické systémy

Fotovoltaické systémy
ostrovní fotovoltaické systémy

Regulace UT, TUV a solárního systému pro bytový dům v praxi.

Na základě jednání s SVJ bytového domu v Praze, bylo nejprve řešeno zprovoznění solárního systému, který byl řadu měsíců nefunkční a od samého začátku špatně navržený s množstvím chyb. Viz. Foto1. ( solárKS1ní systém, byl asi 3 roky starý neměl v této podobě žádný přínos ani vliv na úsporu). Po přestavbě solárního systému a jeho zprovoznění (Foto2) je roční prokazatelná úspora v průměru 19.000.-Kč (ve spotřebě plynu).

Dalším krokem v úspoře na vytápění a ohřevu vody byla výměna regulace s regulačními prvky. Původní regulace neznámého původu zapojená "baj-očko" pracovala zcela náhodně, byla demontována a nahrazena CPU Siemens Simatic S7-1200 s příslušnými přídavnými moduly a dotykovým panelem KTP 400 Basic Color pro kontrolu a nastavování hodnot. Protože se jako vždy jedná o specifické řešení kotelny, tj. 2x plynový kotel, 2x zásobník TUV, Solární systém, byl program pro regulaci KN1vytvořen na míru.

Naprogramované funkce:

  • • solární systém pro ohřev TUV
  • • dohřev TUV kotly na plyn
  • • cirkulace TUV s nastavitelnými časovými okny
  • • přepínání zásobníků dle teplot
  • • řízení plynových kotlů v kaskádě

Před instalací regulace bylo dohodnuto se zástupci SVJ každodenní sledování spotřeby plynu, aby bylo možné udělat srovnání. Sledování ukázalo, že spotřeba plynu se pohybuje mezi 18 - 28 m3 / den bez ohledu na teplotní podmínky venkovního prostředí (původní regulace si žila vlastním životem).

Po instalaci regulace Siemens Simatic byla opět sbírána denní data. Současná výsledná hodnota je 3m3/den; pouze ohřev TUV a s přítápěním se dostáváme v přechodovém období na hodnotu 15m3/den komplet.panel

Pokud se na měření podíváme z pohledu obyvatel domu tak zjistíme: Bytový dům má 3 podlaží a 9 bytových jednotek. 1m3 plynu stojí 15 Kč, tzn. že spořeba je 45.-Kč pro ohřev TUV, což je pro jednu byt jednotku 5.-Kč / v průměru denně. S přitápěním 225.-Kč/den pro celý dům; což je 25.-/byt jednotka i s TUV. Původní regulace regulovala s průměrnou spotřebou 23m3/den což je 345.-/den Pokud budeme počítat jen úsporu v letních měsících a přechodovém období pro ohřev TUV což je zhruba 180 dní 345 - 45 = 54.000.- Kč a solární systém k tomu tak jsme na 73000.- oproti původnímu stavu ročně což je náš hrubý výpočet.

Po dalším roce provozu budeme informovat na našich stránkách www.hqline.com

Poznámka: v případě takto navržené regulace jsou na místě další parametry úspory a to je životnost s servis kotlů, čerpadel a regulačních prvků a jejich spotřeba el. energie. Což jsou další úspory, které nelze okamžitě vyčíslit. Celý článek ke stažení je ZDE.

OR

 

Další novinky »

Spolupráce s ENVERO, z.s. pokračuje

28. 5. 2018

Naše spolupráce s neziskovou organizací pokračuje v i v roce 2018.

FVE s orientací panelů V-Z

9. 5. 2018

Orientace panelů u FVE východ - západ s měničem s jedním MPPT.

Servisní prohlídky

1. 1. 2018

Servisní prohlídky solárních systémů.

Nová možnost platby za zboží a služby

25. 12. 2017

Od 1.1.2018 umožňujeme našim zákazníkům patby v kryptoměnách.

Nový ceník tepelných čerpadel Daikin

3. 4. 2017

Firma Daikin zveřejnila nový ceník TČ a klimatizací.

Naše spolupráce s Envero, z.s.

17. 8. 2016

Naše firma spolupracuje s neziskovou organizací Envero.

Navštivte náš eshop
Vstup pro partnery FVE ONLINE
Tel.: 777 227 657